Język angielski na studiach
W czasie studiów mnóstwo czasu poświęcamy na różnego rodzaju ciekawe czynności, niekoniecznie związane z nauką. Studenci, kiedy już przysiądą do poważnej nauki (z reguły przed sesją), raczej rzadko przywiązują dużą wagę do nauki języków obcych na uczelni. Mowa oczywiście o studentach kierunków nielingwistycznych.
Dlaczego się tak dzieje? Być może dlatego, że za obowiązkową naukę języków w ramach studiów nie musimy płacić. Być może dlatego, że studenci wolą skupić się na przedmiotach bezpośrednio związanych z kierunkiem studiów. A może po prostu oferta kursów przygotowana przez uczelnie nie jest wystarczająco atrakcyjna.
Niezależnie od faktycznych powodów takiego stanu rzeczy, zaniedbywanie języka angielskiego na studiach to duży błąd. Przede wszystkim dlatego, że to ostatni moment, w którym możemy nauczyć się tak wiele w tak krótkim czasie. Poza tym, nauka języków obcych na studiach naprawdę przynosi wymierne korzyści.
Łatwiej dostać się na stypendium
Przykładanie się do nauki angielskiego na studiach daje wymierne korzyści już na uczelni. Z reguły w procesie rekrutacyjnym test z języka stanowi całkiem pokaźną część całkowitej oceny.
Wniosek jest prosty - chcesz jechać na ciekawy i atrakcyjny wyjazd stypendialny za granicę, ucz się języków od pierwszego roku.
Z angielskim łatwiej o pracę
Druga zasadnicza korzyść przemówi chyba do każdego. Otóż, zdecydowana większość pracowników HR i specjalistów od rynku pracy podkreśla, że znajomość języków obcych jest szczególnie istotna na początku kariery.
Pracodawcy niemalże domyślnie oczekują od kandydatów po studiach dobrych, jeśli nie doskonałych umiejętności władania angielskim. Coraz częściej rozmowy kwalifikacyjne odbywają się po angielsku, coraz częściej angielski naprawdę przydaje się codziennie w pracy.
Nie we wszystkich branżach tak samo
Oczywiście, znajomość angielskiego jest potrzebna w różnym stopniu w zależności od kierunku studiów i branży, w której chcemy znaleźć pracę.
Ogólnie rzecz biorąc, zasada jest prosta - jeśli nie czujemy potrzeby nauki dla samej nauki, pamiętajmy, że warto przynajmniej porządnie uczyć się albo tego języka, który w danej branży się przydaje (informatycy - angielski, firmy handlujące ze wschodem - rosyjski), albo takiego obszaru w ramach danego języka, który będzie nam potrzebny (informatycy - słownictwo specjalistyczne, marketinowcy - zdolności komunikacyjne).
|