Łuszczyca w ciąży
Łuszczyca to dla kobiet w ciąży dodatkowy problem. Terapia w tym czasie najczęściej musi być ograniczona - niektóre leki mogą powodować komplikacje i stanowić zagrożenie dla dziecka.
Co gorsza, w zasadzie nie ma zasady, co do stopnia natężenia objawów łuszczycy w ciąży.U niektórych kobiet obserwuje się ich całkowite ustąpienie, u innych wyraźnie się one nasilają. Co więcej, zdarza się, że w trakcie pierwszej i drugiej ciąży występują zupełnie inne objawy łuszczycowe!
Rozsądna rada zamieszczona w internecie na ten temat może być tylko jedna. O poradę na temat terapii przeciwłuszczycowej w ciąży należy zwrócić się do lekarza specjalisty. Konsulatacje z ginekologiem i dermatologiem to rzecz absolutnie konieczna, jeśli chcemy utrzymać łuszczycę pod kontrolą.
Czy dziecko będzie miało łuszczycę?
Jak najbardziej naturalne wydaje się także pytanie o to, jakie szanse ma dziecko na odziedziczenie choroby. Troska rodziców jest tutaj zrozumiała - nikt nie chce "fundować" swojemu maleństwu takiego prezentu.
Niestety, tutaj także nie ma jasnej odpowiedzi. W przypadku choroby u obojga rodziców ryzyko wystąpienia łuszczycy u dziecka waha się w okolicach 50%. Jeden chory rodzic oznacza mniejsze ryzyko.
Warto korzystać z doświadczenia innych
Ciąża oznacza specyficzny stan emocjonalny. Kobiety, ale także ich mężowie i całe rodziny potrzebują wtedy wsparcia. Kobiety cierpiące na łuszczycę w szczególności. Wielu osobom łatwiej zmagać się z tym problemem, kiedy mogą podzielić się swoimi doświadczeniami. Wiele par przeszło przecież przez "łuszczycową" ciążę - ich porady i spostrzeżenia mogą być bezcenne. Warto szukać takich osób choćby na forach internetowych czy grupach dyskusyjnych. Świadomość, że nie tylko my zmagamy się z takimi problemami, naprawdę może pomóc.
wróć do spisu artykułów
|