Przyczyny występowania łuszczycy
Łuszczyca jest chorobą dziedziczną. Dotyka około 5% ludzi w Polsce. Jeżeli cierpi na nią zarówno ojciec, jak i matka, prawdopodobnieństwo zachorowania u dziecka wynosi nawet powyżej 50%.
Przyczyny występowania objawów choroby to przyspieszony podział komórek naskórka. Powoduje on łuszczenie się skóry, powstawanie łusek oraz pozostałe objawy (stany zapalne, zaczerwienienie, obrzęki itd.).
Czynniki wywołujące zaostrzenie objawów łuszczycy
Osoby chorujące na łuszczycę z reguły zmagają się z zanikiem i nawrotami choroby. Występowanie objawów uzależnione jest bowiem od co najmniej kilku czynników. Wymieńmy najważniejsze z nich.
Stres -
zaostrzenie objawów lub ich wystąpienie obserwuje się często jako następstwo stresu, zarówno długotrwałego, jaki i nagłego szoku.
Urazy oraz mechaniczne uszkodzenia skóry - otarcia, zadrapania, rany różnego rodzaju, oparzenia oraz blizny (fenomenem Koebnera).
Stany zapalne różnego rodzaju - zapalenie migdałków, dróg moczowych, zębów (próchnica, stany ropne).
Infekcje bakteryjne - szczególnie te spowodowane paciorkowcem, atakujące górne drogi odechowe.
Infekcje wirusowe - ospa wietrzna, różyczka, odra, półpasiec.
Grzybice i drożdżyce - szczególnie u osób z nadwagą posiadających uwarunkowania genetyczne do rozwoju łuszczycy.
Inne choroby - cukrzyca, szczególnie typ II u osób w podeszłym wieku, dna moczanowa.
Lekarstwa - występowanie objawów łuszczycy jako następstwo zażywania lekarstw to problem szeroki i wymagający konsultacji z lekarzem. Do leków wywołujących zmiany łuszczycowe należą hormony, leki beta-blokujące i wiele, wiele innych.
Zmiany poziomu hormonów - nie tylko podawanie hormonów w czasie terapii zaostrza łuszczycę. Choroba często uaktywniasię w trakcie naturalnych wahań poziomu hormonów, np. w trakcie dojrzewania czy przekwitania.
Alkohol i tytoń - nadużywanie alkoholu i innych używek to także czynnik ryzyka przy łuszczycy.
Podsumowanie
Człowiek chorujący na łuszczycę nie ma łatwego życia. Okazuje się, że może sobie zaszkodzić na wiele sposobów. Należy uważać na wszystkie czynniki osłabiające układ odpornościowy (zmęczenie, stres, nadwaga, alkohol, nikotyna, używki itd.) oraz wszystko, co może podrażnić miejscowo skórę (kosmetyki, niedostateczna lub odmienna higiena), urazy itd.).
Najgorsze w tym wszystkim bywa chyba to, że nawet próby terapii, inspirowane dobrymi intencjami i podejmowane zgodnie ze sztuką lekarską, mogą powodować pogorszenie się stanu pacjenta. Co w takim układzie robić? Nie ma rady, trzeba szukać takiej metody leczenia, która będzie w danym przypadku najbardzie skuteczna.
przejdź do opisu >>>leczenie łuszczycy<<<
|