Poradnik-pacjenta.pl - Twój portal medyczny - porady na temat zdrowia, medycyny oraz leczenia chorób

Aktualności:

Łysienie od lat pozostaje jednym z najbardziej wstydliwych problemów zdrowotnych, wpływających w na samopoczucie i kondycję psychiczną pacjenta. Zapoznaj się z najnowszymi metodami diagnostyki i leczenia łysienia.

dowiedz się więcej...


Ameboza

Ameboza (z łaciny amebosis) to choroba pasożytnicza wywoływana przez pierwotniaki. Ameboza może mieć zróżnicowany przebieg. Nieleczona, szczególnie w swojej ostrej postaci, może prowadzić do śmierci pacjenta.

Ameboza nazywana jest także pełzakowicą.

Jak można się zarazić amebozą?

Zarażenie amebozą z reguły dochodzi drogą pokarmową. Cysty pierwotniaków wywołujących chorobę połykamy z pokarmem.

W polskich warunkach możliwe jest występowanie pierwotniaków wywołujących amebozę, ale w naszych warunkach szczególne środki ostrożności powinny stosować przede wszystkim osoby podróżujące do egzotycznych krajów.

Do podstawowych metod profilaktycznych należy unikanie picia niepewnej, niebutelkowanej wody, jedzenie tylko w sprawdzonych miejscach oraz stosowanie specjalnych preparatów do odkażania wody (np. używanej do mycia zębów).

Rodzaje amebozy i objawy

Przebieg bezobjawowy - ma miejsce, kiedy cysty zostają wydalne z kałem.

Czerownka amebowa (ostra pełzakowica jelitowa) - związana m.in. z kolkami, bólem brzucha oraz biegunkami z krwią i śluzem. Pacjenci cierpią też z powodu nudności, gorączki oraz wymiotów.

Przewlekła pełzakowica jelitowa - daje okresowe objawy ze strony układu pokarmowego. Wiąże się z niedokrwistością, utratą wagi oraz stanami podgorączkowymi.

Amoeboma (pełzakowy guz okrężnicy) - może prowadzić do niedrożności jelit, jego rozpoznanie jest utrudnione ze względu na obraz podobny do zmian nowotworowych.

Ropień pełzakowy - pojawia się jako przerzut z jelita do innego narządu, najczęściej do wątroby.

Lecznie amebozy

Poza wspomnianą profilaktyką, należy podkreślić wagę odpowiedniego postępowania w razie jakichkolwiek podejrzeń co do zakażenia amebozą.

Osoby powracające z wyjazdów do stref tropikalnych powinny wykonywać stosowne badania m.in. na obecność patogennych pierwotniaków. Co roku w Polsce wykrywa się w granicach kilkanastu przypadków amebozy - turdno o jednoznaczne szacunki, ile może występować przypadków nierozpoznanych.

Badania w kierunku pierotniaków wywołujących amebozę wykonuje Zakład Parazytologii Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. W razie stwierdzenia amebozy, następuje zgłoszenie do Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Leczenie amebozy

Skuteczna terapia wymaga zastosowania leków przeciwpierwotniakowych. Metoda leczenia dobierana jest indywidualnie na podstawie oceny przebiegu choroby.






Treści zawarte w serwisie www.poradnik-pacjenta.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. W żadnym wypadku nie mogą być traktowane jako porady medyczne lub wskazówki prowadzące do leczenia na własną rękę bez konsultacji lekarskiej. Redakcja serwisu nie bierze odpowiedzialności za niewłaściwe i niezgodne z przeznaczeniem wykorzystanie zawartych tu materiałów. Misją naszego serwisu jest propagowanie świadomego podejścia do leczenia, zawsze przebiegającego pod ścisłą kontrolą lekarza.
© www.poradnik-pacjenta.pl | polityka prywatnosci | polityka cookies | reklama w serwisie | kontakt