Poradnik-pacjenta.pl - Twój portal medyczny - porady na temat zdrowia, medycyny oraz leczenia chorób

Aktualności:

Łysienie od lat pozostaje jednym z najbardziej wstydliwych problemów zdrowotnych, wpływających w na samopoczucie i kondycję psychiczną pacjenta. Zapoznaj się z najnowszymi metodami diagnostyki i leczenia łysienia.

dowiedz się więcej...


Zapalenie pęcherza i zapalenie cewki moczowej

Zapalenie pęcherza i zapalenie cewki moczowej to bardzo częste schorzenia, ale też bardzo wstydliwe. Zwykle występują nagle, mają charakter nawrotowy albo przewlekły. Dzieli się je na dwa rodzaje - zapalenia przewlekłe i zapalenia ostre.

Przyczyny zapaleń dróg moczowych

Zapalenie pęcherza i cewki moczowej przeważnie powstaje na skutek przebytych zakażeń bakteryjnych cewki moczowej. To schorzenie częściej pojawia się u kobiet - ze względu na to, że mają krótszą i szerszą cewkę moczową niż mężczyźni, co ułatwia przedostawanie się bakterii.

Do powstania zapalenia układu moczowego mogą przyczyniać się także cechy anatomiczne, jak na przykład zwężenie dróg moczowych, utrudniające swobodny przepływ moczu. Zagrożenie infekcją u kobiet wzrasta także w początkowych tygodniach ciąży i w czasie menopauzy, gdy dochodzi do obniżenia pęcherza, które jeszcze bardziej skraca cewkę moczową. Inne czynniki ryzyka, to: częsta aktywność seksualna, nieodpowiednia dieta (zbyt duża ilość przyjmowanego nabiału, białka zwierzęcego). Do popularnych miejsc zakażeń należą też baseny i szalety publiczne.

Objawy

Główne objawy zapalenia cewki moczowej to pieczenie czasie oddawania moczu. Chory ma uczucie parcia na oddawanie moczu, gdy w rzeczywistości ta potrzeba nie istnieje, często oddaje niewielkie ilości moczu (jest to tzw. częstomocz). Możliwe jest też pojawienie się w moczu krwi lub ropy. W niektórych przypadkach pojawiają się dreszcze i gorączka.

Leczenie

Lecząc zapalenie dróg moczowych najczęściej stosuje się bakteriobójcze środki, które dezynfekują drogi moczowe i środki moczopędne. Ich dawkowanie bezwzględnie musi być ustalone z lekarzem. W razie silnych bólów można także stosować leki przeciwbólowe. Należy też pić dużo kwaśnych płynów, m.in. herbatek ziołowych i zażywać witaminę C, aby zakwasić mocz. Ponadto ważne jest noszenie ciepłej bielizny, unikanie noszenia krótkich bluzek odsłaniających brzuch i plecy. Zaleca się również ciepłe nasiadówki tuż przed snem oraz oddawanie moczu tuż po przebytym stosunku seksualnym.






Treści zawarte w serwisie www.poradnik-pacjenta.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. W żadnym wypadku nie mogą być traktowane jako porady medyczne lub wskazówki prowadzące do leczenia na własną rękę bez konsultacji lekarskiej. Redakcja serwisu nie bierze odpowiedzialności za niewłaściwe i niezgodne z przeznaczeniem wykorzystanie zawartych tu materiałów. Misją naszego serwisu jest propagowanie świadomego podejścia do leczenia, zawsze przebiegającego pod ścisłą kontrolą lekarza.
© www.poradnik-pacjenta.pl | polityka prywatnosci | polityka cookies | reklama w serwisie | kontakt